Надія (hope_of_victory) wrote,
Надія
hope_of_victory

Робін Гуд, Діва Марія, Бандера або Архетип

Що таке архетип? Від грецьких слів "стародавній" та "відбиток". Ці ж частинки містяться в словах "археолог" та "типография". Архетип - це дуже старий та впливовий пласт уявлень людства про світ. Є, наприклад, архетип Воїна. От який повинен бути справжній воїн? Сміливий, захищає слабких, честь та гідність, тощо. От ця інформація і є архетип воїна. А вже на її базі утворені безліч персонажів літератури та міфології. А також можуть бути створені ще.
Крім воїна є ще аретипи Матері: він є основою для образу Діви Марії та богинь язичницького пантеону. Архетип Хитруна: Робін Гуд, Арлекін та й головний персонаж фільмів з Джекі Чаном.

Що робила Юлия Тимошенко? Тобто її медійний образ. Зображала архетип. І так само як люди не розрізняють, наприклад, Анатолия Дукалиса, як персонажа серіалу, та актора Сергія Селина. Так вони не можуть відокремити Юлю від того, що вона грає. Так ще робили жреці в стародавньому світі, які виконували ролі богів. Можна також сказати, що Юлия Тимошенко грала роль головної жриці верховної богині. І настільки добре, що отримала не лише плюси, а на ній окошилися й мінуси. Темний бік. Це - її ув’язнення.
Хоча, коли вже пірнати до дна, то Юлю, може, хто й використав. Все таки головний у виставі не актор, а режисер.

Також "доростають" до "представника архетипу" деякі історичні постаті.
Їх реальне життя і ту роль яку вони виконують, що собою символізують - дещо різні речі, хоч в реальній біографії і є факти, моменти, які стали каталізатором "обожнювання" з боку народу. Наприклад, Ісус Христос, Степан Бандера, Лук’ян Кобилиця.
Чи історичні постаті, що стали основою літературних героїв та народних міфів. Часто-густо авторові чи народній уяві доводиться ліпити одного героя з кількох реальних людей, щоб набрати "критичну масу" та досягти рівня архетипу.
Критикувати такі постаті - це те саме, що казати, мовляв актриса спить з режисером, вживає наркотики та алкоголь. Як це все стосується того персонажа, який вона втілила на екрані? Та ніяк.
Люди не бачать критики актора-жреця, вони бачать критику архетипу. Замах на основи психологічного життя багатьох поколінь.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment